Pregled objav po času

  • ISTANBULSKA KONVENCIJA

    GLASOVANJE O SPREJETJU V EU PARLAMENTU UVOD – EU kot celota želi pristopiti k Istanbulski konvenciji– Ta proces je neodvisen od domače ratifikacije– Pristop na ravni EU je dvojen:o v celoti v pristojnosti evropskih institucijo v izključni pristojnosti EU in v pristojnosti držav članic§ To je tisto, kar bo v prvi vrsti vplivalo na države…

    Preberite več

  • Pasivna agresivnost

    Agresija pri ženskah se lahko razlikuje od nasilja pri moških. V primeru sporov ženske ponavadi obrekujejo, širijo govorice, vlagajo lažne ovadbe in stigmatizirajo nasprotnike, da bi jih izolirali v družbi. Pasivno-agresivno vedenje je prikrita oblika družinskega nasilja. To ni fizično nasilje, je prikrita agresija za fizično odstranitev očeta. Pasivna agresivnost je dolgotrajno stanje, v katerem…

    Preberite več

  • Patološko laganje

    Laganje je lahko tudi simptom patološkega stanja – osebnostnih motenj, kot so psihopatija, sociopatija, narcisoizem ali mejna osebnostna motnja. Patološke lažnivce je težko prepoznati med ljudmi, s katerimi se srečujemo, saj so v večini zelo prepričljivi. Lažejo konstantno preko daljšega časovnega obdobja. Kadar preveč sprašuješ in rineš vanj, bo vse obrnil tako, da boš na…

    Preberite več

  • Ženska psihopat

    Eden ključnih karakteristik psihopatije je pomanjkanje čustev, tako negativnih kot pozitivnih. Taki ljudje nimajo nobenega občutka sramu in navidezno pozitivna čustva, ki jih kažejo, so zgolj igranje. Pomanjkanje bojazni jim onemogoča, da bi se učili na napakah, pomanjkanje slabe vesti pa jih napeljuje k neodgovornemu obnašanju in krutosti do ostalih ljudi. Simptomi psihopatskega vedenja: očarljivost                                                                               …

    Preberite več

  • Pravna ureditev nasilja v družini

    V slovenski pravni ureditvi poznamo več zakonov, ki se neposredno ali posredno dotikajo nasilja v družini in tako določajo okvire za ustrezno in učinkovito ravnanje institucij na tem področju. Vse seveda s ciljem zagotavljanja pomoči samim žrtvam nasilja. To problematiko posredno ureja že sama Ustava RS, saj vsako nasilje namreč pomeni kršitev človekovih pravic in…

    Preberite več

  • Zakon o varstvu javnega reda in miru

    Zakon o varstvu javnega reda in miru (Uradni list RS, št. 70/06 in 139/20) v šestem členu definira prekršek nasilnega in drznega vedenja, kamor lahko spada tudi nasilje v družini. Gre za izzivanje, spodbujanje h pretepu, pretepanje, vedenje na drzen, nasilen, žaljiv način s katerim pri žrtvi povzroči občutek ponižnosti, ogroženosti, prizadetosti ali strahu. To se sankcionira z…

    Preberite več

  • Obligacijski zakonik

    Pri pojavu nasilja v družini je lahko relevanten tudi 179. člen Obligacijskega zakonika(Uradni list RS, št. 97/07 – uradno prečiščeno besedilo, 64/16 – odl. US in 20/18 – OROZ631), ki določa, da za pretrpljene telesne ali duševne bolečine, skaženost, razžalitev dobrega imena in časti, okrnitve svobode ali osebnostne pravice in za povzročen strah, lahko oškodovancu (žrtvi) pripada pravična odškodnina, kljub temu…

    Preberite več

  • Zakon o kazenskem postopku

    Uporaba tega zakona pride v poštev takrat, ko mora policija v primeru nasilja v družini, odvzeti osumljencu prostost, ker je ta storil kaznivo dejanje. Izpolnjeni morajo biti pogoji iz 201. člena Zakona o kazenskem postopku (Uradni list RS, št. 32/12 , 47/13, 87/14, 8/16 – odl. US, 64/16 – odl. US, 65/16 – odl. US, 66/17 – ORZKP153,154, 22/19, 55/20 – odl. US, 89/20 – odl. US, 191/20 – odl. US in 200/20). Podan mora…

    Preberite več

  • Zakon o nalogah in pooblastilih policije

    Na področju nasilja v družini je predvsem uporabljiv 60. člen Zakona o nalogah in pooblastilih policije (Uradni list RS, št. 15/13, 23/15 – popr., 10/17, 46/19 – odl. US in 47/19), ki ureja ukrep prepovedi približevanja, ki ga lahko izreče policija povzročitelju nasilja. Zakon za to zahteva dva kumulativno izpolnjena pogoja. Policija bo njuno izpolnitev ugotavljala predvsem na podlagi dotedanjega obnašanja…

    Preberite več

  • Kazenski zakonik

    Kazenski zakonik (Uradni list RS, št. 50/12 – uradno prečiščeno besedilo, 6/16 – popr., 54/15, 38/16, 27/17, 23/20 in 91/20, v nadaljevanju KZ-1) ureja pravne vrednote na represiven način. Osrednji člen, ki se neposredno dotika nasilja v družini je 191. člen KZ-1. Kazniva dejanja, ki se prav tako tičejo nasilja v družini pa so uvrščena tudi v poglavja kaznivih dejanj zoper življenje in telo,…

    Preberite več

  • Zakon o preprečevanju nasilja v družini

    Leta 2008 je bil v Sloveniji sprejet Zakon o preprečevanju nasilja v družini (Uradni list RS, št. 16/08, 68/16 in 54/17 – ZSV-H, v nadaljevanju ZPND) , ki je vsekakor pomenil sistemski in družbeni premik. V njem namreč na enem mestu najdemo opredelitev različnih vrst nasilja v družini ter določitev nalog, vlog in oblik sodelovanja različnih državnih organov ter nevladnih…

    Preberite več

  • Zgodba #12

    Najina partnerska skupnost je razpadla 4 leta po porodu. Za hčerko imava skupno skrbništvo in preživi pri vsakem pol časa. Dobri dve leti po razpadu se mati poroči z znanim preprodajalcem mamil in moja hči živi v stanovanju, iz katerega se preprodaja, z mamo narkomanko in večinoma zadetim ali pijanim možem. Takoj ko zvem opozorim…

    Preberite več

  • Zgodba #11

    Sem oče 8-letne hčere, ki je sicer v skrbništvu pri materi, z menoj pa naj bi hči po sodni odločbi imela stike. Stike je mati otroka vztrajno preprečevala od razhoda-ko je bil otrok star 1 leto do danes, ko je stara 8 let. Od razhoda-leta 2008 sem imel stike cca. 4 krat letno, ker se…

    Preberite več