Otroci so ob ločitvi najbolj prizadeti. Celo, če sta oba starša razumna človeka, pride med njima do pogostih sporov in neskladij.
Pogosto pa en ali drugi partner ob razpadu partnerske zveze poizkuša izboljšati svoj položaj prek otrok. Matere so tu pogosto v prednosti, saj jih sistem preferira kot skrbnike otrok. V zadnjih letih se eksponentno povečuje število primerov odtujevanja očetov in izkoriščanj Centrov za socialno delo, Policije in Sodstva za dosego svojih ciljev.
V Društvu očetov smo prepričani, da otrok potrebuje stik z obema staršema in okolje, prosto psihološkega pritiska in odtujevanja.
Menimo, da ne drži, da je še tako slaba mati boljši skrbnik kot oče ter si prizadevamo, da bi več skrbništev prevzeli očetje.
Očetom želimo pomagati, ne-le z nasveti za pridobitev stika in skrbništva, ampak tudi z napotki, kako vzpostaviti odnose in kvalitetno preživljanje časa z otroci in kako zmanjševati posledice dogajanj, ki so jim priča.
Naši cilji in nameni so zapisani v statutu društva. Poleg pomoči očetom ob razpadu razmerja, vzpostavljanju stikov in skrbništva si prizadevamo za sledeče:
- popolno enakopravnost staršev,
- skupno/deljeno starševstvo,
- Cohemska prakso,
- da družba prepozna osebnostne motnje ali druga psihološka stanja mater, ki odtujujejo otroke,
- učinkovito sodno prakso pri sankcioniranju lažnih ovadb, krivih pričanj, preprečevanja stikov in odtujitvah otrok,
- naključna izbira izvedencev (sedaj izbere sodnica/sodnik sama),
- spremembo preživnin, ki naj dejansko (in ne le na papirju) koristijo otroku in ne materi,
- možnost odločanja o očetovstvu.
Dodaj odgovor