Pregled objav po času

  • ISTANBULSKA KONVENCIJA

    GLASOVANJE O SPREJETJU V EU PARLAMENTU UVOD – EU kot celota želi pristopiti k Istanbulski konvenciji– Ta proces je neodvisen od domače ratifikacije– Pristop na ravni EU je dvojen:o v celoti v pristojnosti evropskih institucijo v izključni pristojnosti EU in v pristojnosti držav članic§ To je tisto, kar bo v prvi vrsti vplivalo na države…

    Preberite več

  • 25.4.21 – Svetovni dan ozaveščanja o starševskem odtujevanju

    Dragi člani in podporniki, 25.4.21 vas vabimo v Ljubljano, na Slovensko cesto pred Figovec, kjer bomo očetje s praznimi otroškimi vozički opozarjali na Svetovni dan ozaveščanja o starševskem odtujevanju opozarjali na bistven dejavnik odtujevanja – počasnost sodnih mlinov. Očetje smo zato na ta dan začeli z akcijo “9 mesecev do rojstva, 9 mesecev do razsodbe”…

    Preberite več

  • Izjava za medije “Materino znamenje, očetovo znamenje”

    V Ljubljani, 21.4.2021 V Društvu očetov Slovenije odločno protestiramo proti sporočilom, ki jih širi Društvo za nenasilno komunikacijo skupaj z Društvom ženska svetovalnica in Društva SOS telefon. Menimo, da ta oglasna kampanja žali in diskriminira očete ter razpihuje spolno nestrpnost. Menimo, da je nespodobno na tak način okriviti za nasilje v družini izključno moške, še…

    Preberite več

  • Izjava za medije ob akciji Dneva zavedanja o starševskem odtujevanju 25.4.21 in lansiranju iniciative “9 mesecev”

    Preberite več

  • 9 mesecev do rojstva – 9 mesecev do razsodbe

    Postopki z vpletenimi mladoletnimi otroki pred družinskimi sodišči v Sloveniji tečejo po več let. Obstajajo primeri, kjer je oče na rezultat testa očetovstva čakal 7 let, drugi je lahko spoznal svojega novorojenca šele po enem letu. Matere tožijo nekaj let za plačilo preživnine. Nespoštovanja sodnih odločb z nekajletnim reakcijskim časom sodišča so stalnica. V državah…

    Preberite več

  • Preživninska obveznost (bivših) zakoncev?

    100. člen Družinskega zakonika (v nadaljevanju DZ) določa, da lahko nepreskrbljeni zakonec, ki nima sredstev za preživljanje IN brez svoje krivde ni zaposlen, od drugega zakonca zahteva preživnino v postopku za razvezo zakonske zveze. To lahko stori tudi s posebno tožbo, ki jo mora vložiti v enem letu od pravnomočno razvezane zakonske zveze, če so…

    Preberite več

  • Kateri CSD je pristojen, kako so organizirani?

    Pristojnost V kolikor sta s partnerko živela skupaj potem je v začetku pristojen CSD v katerem sta imela sedež začasnega ali stalnega bivališča. Tudi če en od vaju ni bil prijavljen, pa je dokazljivo bival tam, je verjetnost da bo pristojen ta CSD. Če sta bivala ločeno, potem bo običajno pristojen tisti CSD, na katerega…

    Preberite več

  • Prva socialna pomoč

    Prva socialna pomoč obsega pomoč pri prepoznavanju socialne stiske ali težave, oceno možnih rešitev, seznanjanje upravičenca z možnimi socialnovarstvenimi storitvami in dajatvami, z obveznostmi, ki sledijo izbiri storitve ali dajatve ter predstavitev mreže izvajalcev, ki lahko upravičencu nudijo pomoč. Običajno jo vršijo CSD-ji, zakon pa dopušča tudi druge izvajalce. Upravičenec do prve socialne pomoči je vsakdo, ki…

    Preberite več

  • Kakšni so načini in postopki ločitve zakoncev?

    Ločitev zakonske zveze oz. prenehanje zunajzakonske skupnosti lahko predstavlja izredno psihično obremenjujoč dogodek v samem življenju posameznika. Poleg tega pa lahko privede tudi do hujših pravnih zapletov. Za boljšo pripravljenost je vsekakor nujno vsaj osnovno poznavanje postopka same ločitve. Ta namreč tudi rezultira v določitvi skrbništva in preživljanja otrok ter delitvi premoženja. V praksi se…

    Preberite več

  • Odtujitev otroka in onemogočanje stikov. Kaj naj storim?

    Iz osmega člena Evropske konvencije o človekovih pravicah izhaja pravica do stikov otroka z obema staršema. To ureja tudi Konvencija Združenih narodov o otrokovih stikih, ki določa da ima vsak otrok po možnosti pravico, da pozna svoje starše in da ti skrbijo zanj. Določa tudi, da morajo države pogodbenice spoštovati pravico otroka, ki je ločen…

    Preberite več

  • Delo 25.3.21: Ko je prva otrokova beseda oče

    Beti Burger: Čeprav je prva asociacija ob današnjem datumu mama, pa je lahko ravno materinski dan priložnost, da se sliši tudi očete, ki so pri vzgoji sami in ob sebi nimajo (vedno) ženske partnerice. Predstavljamo tri zgodbe: vdovca, ki mu je žena umrla tri dni po rojstvu tretjega otroka; očeta, ki je s svojo nekdanjo…

    Preberite več

  • Družinski zakonik

    Družinski zakonik (Uradni list RS, št. 15/17, 21/18 – ZNOrg, 22/19, 67/19 – ZMatR-C in 200/20 – ZOOMTVI, v nadaljevanju DZ), ki se je začel v naši državi v celoti uporabljati 15. 4. 2019 nadomešča več kot 40 let veljavni Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Le ta je prinesel številne novosti, vse z namenom izboljšanja položaja otrok v družinskih razmerjih, zagotavljanja…

    Preberite več

  • Brezplačna pravna pomoč (BPP)

    (povzeto in prirejeno po www.nasodiscu.si) Če vam materialni položaj ne omogoča, da plačate sodne stroške ter stroške odvetnika, ste lahko upravičeni do brezplačne pravne pomoči. To pomeni, da država iz proračuna začasno založi stroške vašega sodnega postopka. Najpogosteje se brezplačna pravna pomoč dodeli za pravno svetovanje pri odvetniku, zastopanje po odvetniku pred sodiščem, kot oprostitev…

    Preberite več