Pregled objav po času
ISTANBULSKA KONVENCIJA
GLASOVANJE O SPREJETJU V EU PARLAMENTU UVOD – EU kot celota želi pristopiti k Istanbulski konvenciji– Ta proces je neodvisen od domače ratifikacije– Pristop na ravni EU je dvojen:o v celoti v pristojnosti evropskih institucijo v izključni pristojnosti EU in v pristojnosti držav članic§ To je tisto, kar bo v prvi vrsti vplivalo na države…
Skrajšanje roka za obvezno posvetovanje na CSD
Zakaj? Ob nastopu spora je obvezen zakonski prvi korak posvet na CSD-ju. Po prejemu naznanila enega od staršev bo CSD povabil oba na pogovor. Najprej bo vabljen na pogovor naznanitelj, običajno z enomesečnim rokom. Po opravljen pogovoru bo vabljen še drugi starš, ponovno z enomesečnim rokom, da se izjasni glede navedb prvega. Potem ko sta…
Anketa: Dodelitev otrok v varstvo, vzgojo in preživljanje očetu
Prosimo, vzemite si 5 minut časa in izpolnite anketo o dodelitvi otrok v varstvo, vzgojo in preživljanje očetu. Podatki bodo pomagali pri doktorskem delu ter so zelo dobrodšli pri delu društva.
Sindrom starševskega odtujevanja
Po podatkih SURS je bilo v Sloveniji v obdobju 10 let (od leta 2009 do 2018 ) sklenjenih 66.476 zakonskih zvez in v enakem obdobju smo beležili 24.051 razvez zakonskih zvez, kar je 36,2%. Od teh 24.051 razvez je bilo kar 51,4% razvez z otroki, skupaj 12.358 razvez. Iz statističnih podatkov lahko vidimo, da v…
25.4.21 – Svetovni dan ozaveščanja o starševskem odtujevanju
Dragi člani in podporniki, 25.4.21 vas vabimo v Ljubljano, na Slovensko cesto pred Figovec, kjer bomo očetje s praznimi otroškimi vozički opozarjali na Svetovni dan ozaveščanja o starševskem odtujevanju opozarjali na bistven dejavnik odtujevanja – počasnost sodnih mlinov. Očetje smo zato na ta dan začeli z akcijo “9 mesecev do rojstva, 9 mesecev do razsodbe”…
Izjava za medije “Materino znamenje, očetovo znamenje”
V Ljubljani, 21.4.2021 V Društvu očetov Slovenije odločno protestiramo proti sporočilom, ki jih širi Društvo za nenasilno komunikacijo skupaj z Društvom ženska svetovalnica in Društva SOS telefon. Menimo, da ta oglasna kampanja žali in diskriminira očete ter razpihuje spolno nestrpnost. Menimo, da je nespodobno na tak način okriviti za nasilje v družini izključno moške, še…
Izjava za medije ob akciji Dneva zavedanja o starševskem odtujevanju 25.4.21 in lansiranju iniciative “9 mesecev”
9 mesecev do rojstva – 9 mesecev do razsodbe
Postopki z vpletenimi mladoletnimi otroki pred družinskimi sodišči v Sloveniji tečejo po več let. Obstajajo primeri, kjer je oče na rezultat testa očetovstva čakal 7 let, drugi je lahko spoznal svojega novorojenca šele po enem letu. Matere tožijo nekaj let za plačilo preživnine. Nespoštovanja sodnih odločb z nekajletnim reakcijskim časom sodišča so stalnica. V državah…
Preživninska obveznost (bivših) zakoncev?
100. člen Družinskega zakonika (v nadaljevanju DZ) določa, da lahko nepreskrbljeni zakonec, ki nima sredstev za preživljanje IN brez svoje krivde ni zaposlen, od drugega zakonca zahteva preživnino v postopku za razvezo zakonske zveze. To lahko stori tudi s posebno tožbo, ki jo mora vložiti v enem letu od pravnomočno razvezane zakonske zveze, če so…
Kakšni so načini in postopki ločitve zakoncev?
Ločitev zakonske zveze oz. prenehanje zunajzakonske skupnosti lahko predstavlja izredno psihično obremenjujoč dogodek v samem življenju posameznika. Poleg tega pa lahko privede tudi do hujših pravnih zapletov. Za boljšo pripravljenost je vsekakor nujno vsaj osnovno poznavanje postopka same ločitve. Ta namreč tudi rezultira v določitvi skrbništva in preživljanja otrok ter delitvi premoženja. V praksi se…
Odtujitev otroka in onemogočanje stikov. Kaj naj storim?
Iz osmega člena Evropske konvencije o človekovih pravicah izhaja pravica do stikov otroka z obema staršema. To ureja tudi Konvencija Združenih narodov o otrokovih stikih, ki določa da ima vsak otrok po možnosti pravico, da pozna svoje starše in da ti skrbijo zanj. Določa tudi, da morajo države pogodbenice spoštovati pravico otroka, ki je ločen…