Narcisistična osebnostna motnja
Verjetno ste že slišali o ljudeh, ki imajo na prvi pogled neskončen šarm in karizmo. O ljudeh, ki so kot magneti, ki nas kar vlečejo k sebi in so navzven videti kot grandiozne osebe, morda celo vsemogočne in veličastne. So tako prijetne, da si jih lahko samo želimo v svoji bližini in videti je, da jim prav nobena stvar ne more prekrižati načrtov na poti do uspeha.
A šele, ko se z njimi dodobra zapletemo v odnos, nam kot pajki spletejo svojo mrežo in zaslepljeni od njihove lažne podobe, vanjo zlezemo sami, ne vedoč, da smo ravno postali njihov plen. Šele, ko smo že vpeti v njihovo mrežo, nam pokažejo svoj pravi jaz, a takrat je že prepozno, da bi se preprosto iz nje preprosto rešili.
Govorimo seveda o Narcistični osebnostni motnji in narcističnih osebah (ki jim pravimo tudi Narcise). Ta motnja je nad vsem drugačna od drugih, saj gre tukaj za »prikrito« škodljivost in zlorabo.
V naslednjih nekaj prispevkih se bomo sprehodili po glavnih temah te osebnostne motnje, z namenom, da bi jo boljše spoznali in morda celo prepoznali ali smo sami vpletli v tak odnos. Naj poudarimo še, da bistvo prepoznanja motnje ni, da človeka označimo kot narcisa, temveč to, da smo o motnji poučeni in se z narcisami naučimo obnašati tako, da bo za nas same najbolj primerno. Kot bomo spoznali v nadaljevanju, so narcisi odlični manipulatorji in nam uspešno dajo občutek, da smo sami krivi za vse, česar so nas (po krivem) obtožili. Ob prispevkih ponujamo še literaturo, ki jo priporočamo v branje, če ste željni dodatnega raziskovanja.