Mednarodni dan lažno obtoženih
Večina še nikoli ni slišala, da bi imeli po krivem obtoženi svoj dan – in vendar ga imamo! To je danes, 9. septembra. V originalu International Falsely Accused Day. Če hočemo, da se čim več ljudi zave, kakšno težavo predstavlja kriva oziroma lažna ovadba in obtožba, je treba ta dan obeleževati.
V razmislek ob tem dnevu bi izpostavil naslednje teze:
- Bolje je 10 nedolžnih moških v zaporu kot da se ena sama resnična žrtev ne želi izpostaviti (prispevek Janice Fiamengo: Žrtev je vedno ženska – https://fiamengofile.substack.com/p/the-victim-is-always-female?utm_source=post-email-title&publication_id=846515&post_id=148540718&utm_campaign=email-post-title&isFreemail=true&r=l0ghl&triedRedirect=true&utm_medium=email)
- Dvajset let nazaj je bilo prijavljenih deset spolnih zlorab, pa jih je bilo devet res. Danes pa od desetih ne vem, če je ena res, ker je to del nečesa. Del sistema. (Izjava dr. Bojana Zalarja.) Zanjo si je zaslužil opomin takratne ministrice za pravosodje Dominike Švarc Pipan z drugačnim kontekstom, a vseeno je besedo potegnil nazaj in se za izjavo opravičil.
Menimo, da je škoda, povzročena z lažno (krivo) prijavo in obtožbo, primerljiva s škodo, ki jo povzroči resnična zloraba ali nasilje. Vendar se kljub temu, da je kriva prijava in kasneje krivo pričanje kaznivo dejanje, tega ne kaznuje. Če je po krivem obtoženi moški. Je to pravna država? Je to spoštovanje domneve nedolžnosti?
Premislite in si odgovorite.
Upam, da lahko današnji dan uživate na prostosti. Marsikdo nima te sreče.
Comments (1)
Povsod je polno besed o ničelni toleranci do nasilja.
A je res lahko naključje da v teh NVO (SOS, DNK), fakultetah, CSD, sodiščih, izvedenke, tožilstvih, ipd; so skoraj v popolnosti samo ženske in da imamo praktično popolno toleranco do lažnih prijav (spolnega) nasilja, ki ga podajo ženske v ločitvenih postopkih, v »vojnah« za otroke?
Nasilje je oboje – tako resnično (spolno) nasilje kot lažna prijava (spolnega) nasilja.