November – MEM (Mesec enakopravnosti moških)
Letošnji november, ki se je pravkar pričel s praznikom, smo v sodelovanju z Mednarodnim svetom za moške in otroke (International Council for Men and Boys – ICMB, https://www.menandboys.net/) razglasili za mesec enakopravnosti moških ali MEM (original: Men’s Equality Month, #GenderEqualityForMen). To je čas za praznovanje vloge moškega v družbi in za ozaveščanje o 12 področjih, kjer smo moški na slabšem.
- Izobrazba: šolski sistem je bolj pisan na kožo dekletom, ki so že po koncu osnovne šole v prednosti. Razlika se do univerzitetne izobrazbe zgolj stopnjuje, danes se ženske v Sloveniji šolajo dlje od moških. Več fantov kot deklet izključijo iz šole in prej zaključijo šolanje. Po celem svetu je nepismenih več moških kot žensk.
- Zdravje: za zdravje moških je slabše poskrbljeno, moški rabimo tudi več spodbude, da obiščemo zdravnika. Tako je tudi na področju duševnega zdravja, ki vključuje tudi samomore, teh je skoraj 4x (količnik 3,9) več med moškimi kot med ženskami v zadnjem 10-letnem obdobju. V letu 2023 je bilo razmerje še slabše, 4,6x več moških kot žensk je umrlo po samomoru. V zadnjih 10 letih je procentualno skoraj 80 % žrtev samomorov moških. Več na NIJZ: https://nijz.si/wp-content/uploads/2024/09/priloga-1-NIJZ-podatki.pdf. Pričakovana življenjska doba moških je v Sloveniji okrog 6 let krajša od življenjske dobe ženske (77,7 leta : 83,8 leta), več na https://kazalci.arso.gov.si/sl/content/pricakovana-zivljenjska-doba-ob-rojstvu-3. Po vsem svetu je podobno.
- Fantovska kriza: večino otroškega dela, kar pomeni seveda zlorabo otrok za praktično suženjsko delo (prepovedano z mednarodnimi konvencijami), opravijo fantje. Fantje so tudi v veliki večini vojaki – otroci, in v večini med podhranjenimi otroki.
- Lažne obtožbe: lažne ovadbe in obtožbe prizadenejo v veliki večini moške, škodujejo pa tako lažno obtoženim kot tudi resničnim žrtvam. Navadno niso sankcionirane, čeprav je zakon glede tega jasen.
- Žrtve nasilja: glede nasilja v družini so moške žrtve skoraj tako pogoste kot ženske žrtve. Neprimerno več pa je moških žrtev ubojev, umorov, oboroženih spopadov oziroma vojn.
- Sodni sistem: družinska sodišča so feminizirana, moški smo bistveno trše obravnavani kot ženske. V letu 2023 je bilo v postopkih ločitve 54 % otrok dodeljenih materam, samo 3 % očetom, 42 % pa obema, pri čemer je treba paziti, ker je deljeno starševstvo pogosto zgolj na papirju, v praksi pa so tudi v teh primerih otroci večino časa pri materah. Moški plačujemo tudi nesorazmerno višje preživnine.
- Kazensko sodstvo: na vseh stopnjah smo moški obravnavani slabše. V zaporih je zgolj 10 – 15 % žensk. Tudi kazensko in civilno sodstvo je, sploh na 1. stopnji, feminizirano.
- Partnerska zloraba: moški smo izenačeni z ženskami glede partnerskega nasilja, bolj pogosto smo žrtve spletnega nadlegovanja, ob tem je zelo malo služb, ki bi bile moškim žrtvam v pomoč.
- Brezdomstvo: več kot tri četrtine brezdomcev je moškega spola, točno število pa je težko določiti, ker se uradne evidence ne vodijo; kar je podatkov, so zbrani na SURS: https://www.stat.si/StatWeb/News/Index/6991.
- Delovno okolje: praktično edine smrtne žrtve na delovnem mestu so moški, in tudi pri poškodbah pri delu moški daleč vodimo pred ženskami.
- Reproduktivne pravice: ženska lahko obdrži otroka, opravi splav, ali posvoji otroka. Kaj lahko stori moški?
- Mediji: 69 % člankov je proti moškim, 12 % jih je v korist moškim, preostalih 19 % je ali izenačenih ali nevtralnih (podatek je za ZDA). Menim, da je pri nas razmerje še slabše. Moški s svojimi težavami zelo težko pridemo v medije.
MEM je namenjen temu, da se podpre moške, ki s svojim zgledom skrbijo za dober vpliv in navdih naslednji generaciji, da bo ta šla v smeri odličnosti in integritete. Da se podpre očete, ki hočemo in zmoremo dobro poskrbeti za svoje družine, za otroke, kajti le tako bo tudi družba dobra, zdrava.
V kampanjo November = MEM je pri ICMB (skupaj z našim društvom) registrirano 50 društev s celega sveta, vse z namenom, da se neha ignorirati moške težave. Zato bomo v novembru 2024 posebej praznovali tudi naslednje dneve:
- 18. november: Mednarodni dan za odpravo nasilja nad moškimi
- 19. november: Mednarodni dan moških
- 20. november: Mednarodni dan otrok
Vabim vas, da novembra podprete moške, na koledarje si označite navedene mednarodne dneve, in predlagate, kje, kdaj in kako bi lahko izvedli kakšno akcijo ozaveščanja na email info@ocetje.si.
Dodaj odgovor