Pregled objav po času

  • 25. april – Mednarodni dan ozaveščanja o starševskem odtujevanju in 26. april – Mednarodni dan deljenega starševstva

    Vsem odtujenim staršem želimo veliko sreče pri premagovanju te zlorabe otrok ob mednarodnem dnevu ozaveščanja. Tudi letos smo označeni na plakatu, izdanem prav v ta namen. Predlagamo, da si ogledate še naslednje povezave: Starševsko odtujevanje je škodljivo ravnanje starša in bi moralo biti kaznivo dejanje. Prav tako bi moralo biti kaznivo dejanje zanikanje ali omalovaževanje…

    Preberite več

  • Javni poziv za preklic konference DNK

    Javni poziv za preklic Vaše udeležbe na nacionalni konferenci z naslovom STARŠEVSTVO IN STIKI V PRIMERIH NASILJA V DRUŽINI v organizaciji SOS in DNK dne 24. 11. 2023 v kongresnem centru Brdo pri Kranju in podredno Javni poziv k skrajni previdnosti glede podanih vsebin na tej konferenci.Kakšen je sploh smisel takšnih srečanj ? Spoštovani! Cilj…

    Preberite več

  • ISTANBULSKA KONVENCIJA

    GLASOVANJE O SPREJETJU V EU PARLAMENTU UVOD – EU kot celota želi pristopiti k Istanbulski konvenciji– Ta proces je neodvisen od domače ratifikacije– Pristop na ravni EU je dvojen:o v celoti v pristojnosti evropskih institucijo v izključni pristojnosti EU in v pristojnosti držav članic§ To je tisto, kar bo v prvi vrsti vplivalo na države…

    Preberite več

  • Vpeljava centralnega registra izvršb

    Zakaj? V izvršnem postopku upnik navadno predlaga več načinov poplačila (izvršilnih naslovov): iz vseh TRR dolžnika, z zarubljenjem dela plače, … Sodišče na vsakega od izvršilnih naslovov pošlje nalog za zarubljenje celotnega zneska. Vsak izvršilni naslov (banka, delodajalec, rubežnik, …) rubi do zneska na odločbi in sporoča sodišču zarubljen znesek (pogosto šele takrat, ko je…

    Preberite več

  • Avtomatska založitev predujma za izvedence

    Zakaj? Na predlog ene od strank ali sodišča samega se sodnik lahko odloči za postavitev izvedenca. V tem primeru bo pozvalo starša k vplačilu varščine v roku enega meseca. V kolikor kateri od staršev ne plača predujma, ga sodišče v roku 7-14 dni ponovno pozove (s 30 dnevnim rokom) ter obvesti tudi nasprotno stranko, ki…

    Preberite več

  • Psihiatrični izvedenci za otroke šele po analizi odraslih

    Zakaj? Ena največjih težav slovenskih družinskih sodišč danes je kronično pomanjkanje izvedencev za otroško psihologijo. Privzet način delovanja sodišč je, da v primerih za dodelitev in predodelitev močan poudarek daje na stran otrokovih želja, kar pa je vprašljive vrednosti (kako lahko npr. 5 letni otrok razume kaj je bolje zanj: brezmejno razvajanje s sladkarijami pri…

    Preberite več

  • Skrajšanje roka za obvezno posvetovanje na CSD

    Zakaj? Ob nastopu spora je obvezen zakonski prvi korak posvet na CSD-ju. Po prejemu naznanila enega od staršev bo CSD povabil oba na pogovor. Najprej bo vabljen na pogovor naznanitelj, običajno z enomesečnim rokom. Po opravljen pogovoru bo vabljen še drugi starš, ponovno z enomesečnim rokom, da se izjasni glede navedb prvega. Potem ko sta…

    Preberite več

  • Anketa: Dodelitev otrok v varstvo, vzgojo in preživljanje očetu

    Prosimo, vzemite si 5 minut časa in izpolnite anketo o dodelitvi otrok v varstvo, vzgojo in preživljanje očetu. Podatki bodo pomagali pri doktorskem delu ter so zelo dobrodšli pri delu društva.

    Preberite več

  • Sindrom starševskega odtujevanja

    Po podatkih SURS je bilo v Sloveniji v obdobju 10 let (od leta 2009 do 2018 ) sklenjenih 66.476 zakonskih zvez in v enakem obdobju smo beležili 24.051 razvez zakonskih zvez, kar je 36,2%. Od teh 24.051 razvez je bilo kar 51,4% razvez z otroki, skupaj 12.358 razvez. Iz statističnih podatkov lahko vidimo, da v…

    Preberite več

  • 25.4.21 – Svetovni dan ozaveščanja o starševskem odtujevanju

    Dragi člani in podporniki, 25.4.21 vas vabimo v Ljubljano, na Slovensko cesto pred Figovec, kjer bomo očetje s praznimi otroškimi vozički opozarjali na Svetovni dan ozaveščanja o starševskem odtujevanju opozarjali na bistven dejavnik odtujevanja – počasnost sodnih mlinov. Očetje smo zato na ta dan začeli z akcijo “9 mesecev do rojstva, 9 mesecev do razsodbe”…

    Preberite več

  • Izjava za medije “Materino znamenje, očetovo znamenje”

    V Ljubljani, 21.4.2021 V Društvu očetov Slovenije odločno protestiramo proti sporočilom, ki jih širi Društvo za nenasilno komunikacijo skupaj z Društvom ženska svetovalnica in Društva SOS telefon. Menimo, da ta oglasna kampanja žali in diskriminira očete ter razpihuje spolno nestrpnost. Menimo, da je nespodobno na tak način okriviti za nasilje v družini izključno moške, še…

    Preberite več

  • Izjava za medije ob akciji Dneva zavedanja o starševskem odtujevanju 25.4.21 in lansiranju iniciative “9 mesecev”

    Preberite več

  • 9 mesecev do rojstva – 9 mesecev do razsodbe

    Postopki z vpletenimi mladoletnimi otroki pred družinskimi sodišči v Sloveniji tečejo po več let. Obstajajo primeri, kjer je oče na rezultat testa očetovstva čakal 7 let, drugi je lahko spoznal svojega novorojenca šele po enem letu. Matere tožijo nekaj let za plačilo preživnine. Nespoštovanja sodnih odločb z nekajletnim reakcijskim časom sodišča so stalnica. V državah…

    Preberite več

  • Preživninska obveznost (bivših) zakoncev?

    100. člen Družinskega zakonika (v nadaljevanju DZ) določa, da lahko nepreskrbljeni zakonec, ki nima sredstev za preživljanje IN brez svoje krivde ni zaposlen, od drugega zakonca zahteva preživnino v postopku za razvezo zakonske zveze. To lahko stori tudi s posebno tožbo, ki jo mora vložiti v enem letu od pravnomočno razvezane zakonske zveze, če so…

    Preberite več

  • Kateri CSD je pristojen, kako so organizirani?

    Pristojnost V kolikor sta s partnerko živela skupaj potem je v začetku pristojen CSD v katerem sta imela sedež začasnega ali stalnega bivališča. Tudi če en od vaju ni bil prijavljen, pa je dokazljivo bival tam, je verjetnost da bo pristojen ta CSD. Če sta bivala ločeno, potem bo običajno pristojen tisti CSD, na katerega…

    Preberite več