Pregled objav po času

  • 25. april – Mednarodni dan ozaveščanja o starševskem odtujevanju in 26. april – Mednarodni dan deljenega starševstva

    Vsem odtujenim staršem želimo veliko sreče pri premagovanju te zlorabe otrok ob mednarodnem dnevu ozaveščanja. Tudi letos smo označeni na plakatu, izdanem prav v ta namen. Predlagamo, da si ogledate še naslednje povezave: Starševsko odtujevanje je škodljivo ravnanje starša in bi moralo biti kaznivo dejanje. Prav tako bi moralo biti kaznivo dejanje zanikanje ali omalovaževanje…

    Preberite več

  • Javni poziv za preklic konference DNK

    Javni poziv za preklic Vaše udeležbe na nacionalni konferenci z naslovom STARŠEVSTVO IN STIKI V PRIMERIH NASILJA V DRUŽINI v organizaciji SOS in DNK dne 24. 11. 2023 v kongresnem centru Brdo pri Kranju in podredno Javni poziv k skrajni previdnosti glede podanih vsebin na tej konferenci.Kakšen je sploh smisel takšnih srečanj ? Spoštovani! Cilj…

    Preberite več

  • ISTANBULSKA KONVENCIJA

    GLASOVANJE O SPREJETJU V EU PARLAMENTU UVOD – EU kot celota želi pristopiti k Istanbulski konvenciji– Ta proces je neodvisen od domače ratifikacije– Pristop na ravni EU je dvojen:o v celoti v pristojnosti evropskih institucijo v izključni pristojnosti EU in v pristojnosti držav članic§ To je tisto, kar bo v prvi vrsti vplivalo na države…

    Preberite več

  • Zakon o kazenskem postopku

    Uporaba tega zakona pride v poštev takrat, ko mora policija v primeru nasilja v družini, odvzeti osumljencu prostost, ker je ta storil kaznivo dejanje. Izpolnjeni morajo biti pogoji iz 201. člena Zakona o kazenskem postopku (Uradni list RS, št. 32/12 , 47/13, 87/14, 8/16 – odl. US, 64/16 – odl. US, 65/16 – odl. US, 66/17 – ORZKP153,154, 22/19, 55/20 – odl. US, 89/20 – odl. US, 191/20 – odl. US in 200/20). Podan mora…

    Preberite več

  • Zakon o nalogah in pooblastilih policije

    Na področju nasilja v družini je predvsem uporabljiv 60. člen Zakona o nalogah in pooblastilih policije (Uradni list RS, št. 15/13, 23/15 – popr., 10/17, 46/19 – odl. US in 47/19), ki ureja ukrep prepovedi približevanja, ki ga lahko izreče policija povzročitelju nasilja. Zakon za to zahteva dva kumulativno izpolnjena pogoja. Policija bo njuno izpolnitev ugotavljala predvsem na podlagi dotedanjega obnašanja…

    Preberite več

  • Kazenski zakonik

    Kazenski zakonik (Uradni list RS, št. 50/12 – uradno prečiščeno besedilo, 6/16 – popr., 54/15, 38/16, 27/17, 23/20 in 91/20, v nadaljevanju KZ-1) ureja pravne vrednote na represiven način. Osrednji člen, ki se neposredno dotika nasilja v družini je 191. člen KZ-1. Kazniva dejanja, ki se prav tako tičejo nasilja v družini pa so uvrščena tudi v poglavja kaznivih dejanj zoper življenje in telo,…

    Preberite več

  • Zakon o preprečevanju nasilja v družini

    Leta 2008 je bil v Sloveniji sprejet Zakon o preprečevanju nasilja v družini (Uradni list RS, št. 16/08, 68/16 in 54/17 – ZSV-H, v nadaljevanju ZPND) , ki je vsekakor pomenil sistemski in družbeni premik. V njem namreč na enem mestu najdemo opredelitev različnih vrst nasilja v družini ter določitev nalog, vlog in oblik sodelovanja različnih državnih organov ter nevladnih…

    Preberite več

  • Zgodba #12

    Najina partnerska skupnost je razpadla 4 leta po porodu. Za hčerko imava skupno skrbništvo in preživi pri vsakem pol časa. Dobri dve leti po razpadu se mati poroči z znanim preprodajalcem mamil in moja hči živi v stanovanju, iz katerega se preprodaja, z mamo narkomanko in večinoma zadetim ali pijanim možem. Takoj ko zvem opozorim…

    Preberite več

  • Zgodba #11

    Sem oče 8-letne hčere, ki je sicer v skrbništvu pri materi, z menoj pa naj bi hči po sodni odločbi imela stike. Stike je mati otroka vztrajno preprečevala od razhoda-ko je bil otrok star 1 leto do danes, ko je stara 8 let. Od razhoda-leta 2008 sem imel stike cca. 4 krat letno, ker se…

    Preberite več

  • Zgodba #10

    Mati izhaja iz družine kjer je njen oče izvajal družinsko nasilje. Njen brat je postal narkoman na heroinu že kot najstnik, sama pa je zbežala od doma v srednji šoli. Oče je odraščal ob materi in njenem partnerju, ki ni sodeloval pri njegovi vzgoji. Skupnost Mati je bila zelo komunikativna oseba in je imela nagnjenje…

    Preberite več

  • Zgodba #9

    Moje težave v življenju so se začele, ko me je bivša partnerka začela lažno ovajat in prijavljat. V hipu sem skoraj postal kriminalec, čeprav ji nisem nikoli nič storil, ravno nasprotno, lepo sem skrbel zanjo in za otroke, ki so me imeli radi. To pa ni ravno veljalo zanjo, saj je bila nasilna tudi nad…

    Preberite več

  • Zgodba #8

    Sem oče 8-letne hčere, ki je sicer v skrbništvu pri materi, z menoj pa naj bi hči po sodni odločbi imela stike. Stike je mati otroka vztrajno preprečevala od razhoda-ko je bil otrok star 1 leto do danes, ko je stara 8 let. Od razhoda-leta 2008 sem imel stike cca. 4 krat letno, ker se…

    Preberite več

  • Zgodba #7

    Bivša žena je uživala v utrujajočih prepirih in še posebej v ljubosumnih izpadih ob namišljenih razlogih. Po enem takšnih svojih izpadov je vložila tudi tožbo za ločitev. Na Centru za socialno delo Maribor sem povedal, da ji ne zaupam vzgoje svojega otroka zaradi njenega psihičnega in tudi fizičnega nasilja nad menoj, a je socialna delavka…

    Preberite več

  • Zgodba #6

    (pismo očetove partnerke na CSD) Okrog 19h je na domofon pozvonil nek moški (vprašala sem se, kakšen naglas pa je to?), rekel je da želi mojega moža. Ker ga ni bilo v stanovanju ( saj sta z njegovim otrokom Sinem, ki ga ima z bivšo partnerko v kletni delavnici po Sinevih željah popravljala projektor in…

    Preberite več

  • Zgodba #5

    Moja zgodba je dolga… 20 let. Imel sem tri sinove, ki so bili ob ločitvi stari 2, 4 in 6 let. Pred ločitvijo je bil po zakonu obvezen poskus sprave. Ko sva prišla tja na CSD, me je socialna delavka vprašala: “Koliko boste dajal za otroke in kdaj jih boste hodil gledat?” Moj odgovor: “Kakšen…

    Preberite več